Jitka Fialová

UMPOD - nulová pomoc za desítky milionů ročně

27. 04. 2016 8:06:25
"Nemáme kompetence" je naprosto běžná odpověď Úřadu pro mezinárodně-právní ochranu dětí (UMPOD) v podstatě na jakoukoliv situaci. Nyní jsem ale byla informována, že už jen rozesílají oznámení, jak se jednání vůbec nezúčastní...

V článku Rodiče: Kapitán a jeho UMPOD? Vůbec nám nepomohli! jsem popisovala, že zkušenost mnoha rodičů (v současné době eviduji s kolegy přes 50 případů!) je taková, že se jim dostalo pomoci velmi mizerné nebo naprosto žádné. A je úplně jedno, o jaké případy se jedná - děti odebrané sociálkou z funkční rodiny (viz např. případ nemocné 9-měsíční holčičky z Norska), děti unesené českým otcům do ciziny, otec unese české dítě matce do ciziny nebo z ciziny do Čech uteče s dítětem matka... Roli nehraje ani konkrétní země, protože případy mám jak z UK a Norska, tak hodně i Slovensko, dále Německo, Itálie, Švýcarsko a jeden i z Kanady (viz http://www.zabranskavtisni.cz/).

Poslední zpráva od jednoho česko-slovenského páru, který bojuje o 3 děti v UK, mi ale doslova vyrazila dech. UMPOD už neposílá jen dopisy typu "nemáme kompetence", rovnou kašlou na jakákoliv vyjádření pro soudy i samotnou účast. Jaký rozdíl oproti slovenské verzi UMPODU, kde právník informuje rodiče, jak jim "s potěšením může oznámit", že aspoň ti Slováci něco dělají - viz obrázek.

Mě pro změnu zase potěšilo zjištění, že nezávisle na mém pátrání vznikla na FB veřejná skupina UMPOD: ZADARMO DRAHEJ. ZA VAŠE DANĚ, kdy už název je vlastně všeříkající. Ono totiž rady typu "sežeňte si dobrého právníka", případně "snažte se s druhým rodičem dohodnout", nepotřebuje slyšet ani mentálně zaostalejší jedinec. Zrovna tohle napadne fakt každého. Proč neposkytnou alespoň seznam právníků, kteří se vyznají? Když ne přímo tipy, tak aspoň seznam těch, kteří mají akreditace na konkrétní zemi a pokud možno už zkušenosti s konkrétní problematikou? Proč alespoň nenastíní, jaké možnosti v rámci dohody jsou? Tedy o co jde žádat a co už je naprosto nereálné? ... Oni vlastně nemají kompetence. Omlouvám se, zapomněla jsem.

Zjišťovala jsem, kolik tenhle úřad ročně stojí daňové poplatníky. Tyto informace by měly být veřejně přístupné ve výročních zprávách, nicméně ředitel této instituce, tituly ověnčený pan Kapitán, se omezuje jen na tabulku, kolikrát si kdo o informace natvrdo zažádal.

Ty nuly mě naprosto nepřekvapují, protože UMPOD i vydal extra sazebník, kolik bude stát, když se někdo opováží myslet to s tím dohledáváním informací vážně. Nejsou to ve výsledku malé sumy. Hledala jsem ale dál. Nějaké kvartální rozpočty jsem na webu našla, nicméně jsou naprosto nicneříkající, protože je to jen směs čísel bez jakéhokoliv vysvětlení.... Přesto mě velmi zaujala položka "celkem/ konečný rozpočet" s číslem 32 784 972 Kč.

Rozhodla jsem se informace ověřit přes web MPSV jako zřizovatele tohoto úřadu - alias, když to nejde přes Kapitána, půjde to přes Marksovou. No, po několika hodinové mravenčí práci jsem našla 2 věci. Rozklikávací rozpočet MPSV z roku 2012, z něhož jsem poznala, že na platy zaměstnanců jde ročně přes 12 milionů Kč (na psaní dopisů "nemáme kompetence" dobré, ne?) a celkový rozpočet by měl být 17 mil. To je ale rok 2012. Rok 2014 (za 2015 pravděpodobně ještě není hotov) to je mnohonásobně víc...

Další komentář už raději nepíšu, podívejte se na tabulku a můžete být sprostí za mě!

PS: Znáte nějakého auditora? Tohle by je mělo hodně zajímat!

SOUVISEJÍCÍ ČLÁNKY:

Tomáš Zdechovský: Barnevernet využíval manipulací a lží k odebrání nemocného dítěte české matce

Tomáš Zdechovský: Ministryně Marksová a její alibismus

Autor: Jitka Fialová | karma: 34.98 | přečteno: 1836 ×
Poslední články autora