Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Pánku, Pánku, máš to na kahánku

4. 07. 2016 18:47:01
Exasistent Petra Macha Martin Pánek jako správný člen Svobodných napadl článek europoslance Zdechovského vystupujícího proti euroskeptikům. Pánkův článek sice obsahuje nějaká fakta, ale jen taková, která se hodí...

Bývalý asistent Petra Macha Martin Pánek se snažil dělat chytrého a jako správný člen Svobodných napadl článek europoslance Zdechovského, v němž vystoupil proti euroskeptikům a brexitu. Pánkův článek sice obsahuje nějaká fakta, ale jen taková, která se autorovi hodila. Realita je přitom úplně jiná.

„Normální člověk, nezapletený do struktur EU a nehrající dotační ruletu, nevidí z těchto peněz (pozn. myšleno z eurodotací) ani pětník, avšak členský příspěvek je placený z jeho daní. A dotaci na svoji firmu pak dostane jeho konkurent, který mu zničí živobytí. Skutečně férový a měkkosrdcatý systém. Zaplaťte nám výpalné a my pak podpoříme vaši konkurenci,“ píše Pánek ve svém blogu. Ano, reálně člověk ty peníze někde v kufříku nevidí podobně jako svou výplatu, protože převody probíhají elektronicky. Na http://www.fondyeu.eu/podporene-projekty se ale přesně dá najít, kam peníze šly, komu a jak byly využity – včetně grafického znázornění vazeb jednotlivých subjektů v projektu (tzv. mapa vztahů podle obchodního rejstříku).

Celkově máme:

26 826 příjemců

754 482 000 000 Kč jako celkovou alokovanou částku

28 125 000 Kč je průměrná výše podpor

Největšími držiteli dotací jsou:

  1. Ředitelství silnic a dálnic ČR - 80 542 226 481,- (ano přes 80 MILIARD)
  2. Správa železniční dopravní cesty, státní organizace - 70 755 931 351,-
  3. Ministerstvo práce a sociálních věcí - 18 344 651 786,-

U prvních dvou je vcelku jasné, kam peníze šly. Při rozkliknutí odkazu na dotace MPSV se dozvíte, že to není žádné „zelené gender“, ale vlastně jen projekty podporující zaměstnanost, rekvalifikace a další společensky účelná pracovní místa.

Že existují projekty, kde došlo k zneužití dotací? ANO, ale to fakt není o EU, to je o lidech. Podvody byly a budou. EU si to naopak velmi hlídá a důsledně pak žádá navrácení dotací – viz tento článek z Echo24, kdy ČR měla vrátit 810 mil, ze kterého si ještě dovolím citovat: Hůře než ČR podle ministerstva dopadly některé další státy EU. Například Itálie by měla vrátit 45 milionů eur (1,21 miliardy korun), Francie pak 129 milionů eur (skoro 3,5 miliardy korun).“

Stejně tak je o lidech, kdo si o dotace zažádá. Opravdu si nemyslím, že jde černobíle říci „dotace kazí trh a jen podporují konkurenci“. To, že je nějaký veřejný subjekt/ podnikatel schopný tu dotaci získat, je pro mě spíš znamením toho, že ten člověk je šikovnější než konkurence – i ten druhý měl stejné podmínky k tomu podat žádost a grant získat. Konkrétně tenhle argument mě u člověka od Svobodných hodně překvapil, protože v pravicové politice se vyzdvihuje hlavně individualita a schopnosti, tedy jde o rovnost příležitostí, ne výsledků. Podvody s veřejnými zakázkami mi tu taky nezmiňujte, to zase je o lidech a ne o EU.

Určitě by šlo jednotlivé části textu rozebrat více, což mimochodem udělalo opravdu nemálo lidí v diskuzích - skutečně věcně a s víc zdroji než jedním výzkumem, který se zrovna hodí (volební průzkumy u nás se také nejen značně liší jeden od druhého, ale hlavně od reality), bylo by to ale dlouhé a veskrze nudné. Omezím se proto na to, co mě u euroskeptiků "trápí" nejvíc. To je fakt, že prostě hlavně křičí „freedooom“ (svobodu), a to bez ohledu na následky a až pomalu za cenu vlastního života, i když se skutečnou svobodou pak neví, co dělat – viz dnešní rezignace Farage.

Podobně jako Zdechovský ve svém blogu Lenost a další nesmysly Nigela Farage v tomto představiteli „brexitu“ nespatřuji nic jiného než líného a v podstatě neschopného lháře, který svou rezignací z neplaceného postu lídra UKIP (v placeném postu europoslance v nenáviděném EP zůstal...) dokázal jen svou politickou zbabělost. On nemá co nabídnout, neví, co dál. Můžete mi říkat, jak chcete, že si své odmakal, svého cíle dosáhl, odpočinek si zaslouží, ale on není aktivista, aby si mohl po „cíli“ odpočinout. Je politik a po těch se z logiky věci musí žádat vedení. Brexitem se naopak dostal na začátek cesty. Že má „zavřené dveře“? Schopný politik si najde cestu, jak nějaké otevřít. Když ne dveře, tak okno. O tom ta politika je. A ukažte mi euroskeptika, který by nyní věděl, jak dál a je schopný vedení. Ano, existuje jedna kniha, že to dál teoreticky jde - no, ehm, papír snese leccos (o Utopii taky existuje kniha - dokonce od Thomase Mora! Vy ho neznáte???).

Neobhajuji tu EU za každou cenu (to si ani nezaslouží), pouze a jen kritizuji až zoufalou touhu „prostě vystoupit! Včera bylo pozdě!“ založenou na mnoha mystifikacích (takové přizpůsobování faktů názoru, ne názoru faktům), nezřídka neznalostech a hledání univerzálního nepřítele, na něhož můžeme svést svou vlastní neschopnost.

Z mého pohledu je EU reformovatelná. Je to možná „sňatek z rozumu“, ale jakýkoliv rozvod bude z bláta do louže a než by se to spravilo (jestli vůbec), prošli bychom si peklem. Když zůstanu u příměru k manželství - dokud je zájem společně bojovat, má to smysl. A eurorealističní lídři schopní reformy jsou.

Autor: Jitka Fialová | pondělí 4.7.2016 18:47 | karma článku: 22.37 | přečteno: 2517x

Další články blogera

Jitka Fialová

Nemít na benzín nevadí, nemít na jídlo nevadí, nemít vložky – jooo, to vadí

Za menstruační potřeby dám měsíčně zhruba 150 korun, za zálohu na elektřinu od září 5500 Kč. Z toho mi jednoduchou matematikou vychází, že Pirátům hrabe.

17.8.2022 v 17:26 | Karma článku: 45.72 | Přečteno: 9588 | Diskuse

Jitka Fialová

Češtinářka hlavně selhala jako profesionální pedagog

Souhlasím s výpovědí pro kolegyni učitelku Martinu Bednářovou z Prahy 6. Selhala v tom hlavním, učit děti přemýšlet a být v tomto nezávislý profesionál.

18.4.2022 v 15:16 | Karma článku: 43.73 | Přečteno: 12147 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Turner

Hrdý Budžes populista!

V té Neumannově básni, kterou zparodovala do názvu své knihy Irena Dousková, je dále deklarováno: “žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí”, což mi k Babišovi, hrdému na to, že je populista hájící 2,4 mil. lidí, moc nesedí.

25.3.2023 v 14:28 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 351 | Diskuse

Jana Martincová

Je opravdu známkování blbost?

Celý svůj dosavadní život se věnuji vzdělávání. Když mi na trhu chyběla kvalitní vzdělávací literatura pro posun rozvoje mého hyperaktivního syna, začala jsem vzdělávací publikace psát a vydávat sama.

25.3.2023 v 10:50 | Karma článku: 23.73 | Přečteno: 1852 | Diskuse

Jan Bartoň

Jenom Jurečkův trapas ? Pochybuji

Premiér Petr Fiala podržel ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku v úřadě, a ještě mu posvětil způsob, jakým odvolal ředitele Úřadu práce Viktora Najmona. Jurečkovo počínání odpovídá lidovecké praxi.

25.3.2023 v 9:00 | Karma článku: 42.10 | Přečteno: 3339 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (56)

Komise chce, aby se vadné zboží spíše opravovalo, než vyměňovalo. Členské státy se dohodly na urychlení dodávek munice pro Ukrajinu. Morawiecki v Heidelbergu zdůraznil nenahraditelnost národních států a odmítl federalizaci EU.

24.3.2023 v 15:30 | Karma článku: 9.91 | Přečteno: 93 | Diskuse

Martin Tuma

Cynicky o válce na Ukrajině

Válka už teď má jasného vítěze - Čínu. Vítejte ve světle reál politiky, kdy se pokusím sejmout ideové brýle zbožných přání z obou stran.

24.3.2023 v 9:48 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 535 | Diskuse
Počet článků 52 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2954

Holka ze vsi.

 

 

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...