Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Euroskeptičtí eurohujeři aneb mýty a omyly Petra Macha

19. 08. 2016 18:27:45
Podle Petra Macha nejde být v europarlamentu jako euroskeptik aktivní, protože by pak jen byl za eurohujera. Nazývá takto i kolegy z euroskeptické frakce, kteří stejný žebříček aktivity naopak vedou?

V červenci to byly 2 roky, co čeští europoslanci plní svůj pětiletý mandát v Evropském parlamentu. Některá média se proto podívala na jejich aktivitu a zjistila, že jeden z nejlínějších je Petr Mach, a to s vysvětlením, že kdyby v EP něco dělal, byl by jen za eurohujera. Hm, ví vůbec Petr Mach, že jeho kolegové v euroskeptické frakci EFFD jsou jedni z celkově úplně nejaktivnějších? Ve stejném žebříčku aktivity (http://www.mepranking.eu), jsou 3 nejaktivnější na 4., 5. a 6. místě.

Svobodní: Mach nám ukazuje, jaká EU skutečně je!

Neukazuje, mystifikuje. Např. tvrdí, jak se z dotací EU staví jen „rozhledny v údolí“. Europoslanec Zdechovský, který byl v žebříčku aktivity naopak vyhodnocen jako nejpracovitější, to nechal podrobně prověřit – v ČR nebyla postavena jediná rozhledna v místě „s podhledem“ nebo v nížinné nadmořské do 220 m. n. m. Což by Mach věděl, kdyby byl jako ekonom členem např. rozpočtového či kontrolního výboru. Jenže není (není v žádném, ač je to součást práce – možná, kdyby byly extra placené?). Mach prostě jen místo aktivního boje z bezpečí polní kuchyně, kde se cpe proviantem, volá „opusťme bojiště!“, protože se přece všechny naše problémy, na našem území, jako mávnutím kouzelného proutku okamžitě vyřeší. Stejně přeci nejde nic prosadit, frakce je malá... OMYL.

Kdyby byl jako ekonom právě členem rozpočtového, kontrolního nebo třeba i daňového či měnového výboru, mohl by poměrně snadno určovat, kam dotace skutečně mají jít, případně třeba nechat sporné projekty prověřit, jako to už několikrát udělal právě Zdechovský a jako to hlavně dělají jeho kolegové z frakce Valli a Zanni. Konkrétně Marco Valli podal 1540 pozměňovacích návrhů k zákonům (první ze všech 751 europoslanců) a byl stínovým zpravodajem (dělal opozici k návrhu zákona) u neuvěřitelných 137 připravovaných směrnic. Zanni těch pozměňovacích návrhů předložil 1504. A velká většina těch návrhů a změn je pak skutečně odhlasována, protože jsou prostě rozumné.

Co který politik předložil, se dá snadno najít na stránkách EP http://www.europarl.europa.eu/ (najít konkrétního europoslance a sekce „parlamentní činnost“). Zmiňovaný Marco Valli např. předložil stanovisko k boji proti korupci, stanovisko k lepšímu fungování Evropské unie využitím potenciálu Lisabonské smlouvy, stanovisko k transparentnosti, odpovědnosti a integritě v orgánech EU nebo písemné prohlášení o darování neprodaných potravin, jež jsou dosud vhodné ke spotřebě, charitativním organizacím (bylo schváleno).

Další omyly (nejen) Petra Macha

Mýty a omyly Petra Macha (a Svobodných apod.) bych mohla vyvracet ještě dlouho – např. neexistuje žádná vyhláška o prodeji zelí, která má 26 911 slov (to byl jen vtip), i s banány a okurkami je to jinak, ale to si konec konců můžete přečíst třeba na stránkách euromyty.sk či v článku Nejslavnější euromýty: křivé banány, Vánoce bez kapra i servírky bez výstřihu. Existují dlouhé směrnice (ty v Čechách o EET, inkluzi, Pelikánovu omezení svobody slova, povinném posledním roku školky, odposleších bez souhlasu soudu, poplatcích OSA, dohledu nad médii ze strany NKÚ, zákazu oslav po 22. hodině ... nejsou o moc kratší), ale jsou třeba o automatickém uznávání vysokoškolských diplomů či svateb cizinců či v cizině. To už ale tak nepobuřuje, což?

A čím nás tedy v EU zachránil Zdechovský?

Tuto otázku dostávám často, hlavně poté, co mu Mach na svém blogu v podstatě vzkázal, ať nedělá nic jako on... Nevím tedy o tom, že by EU měla někoho zachraňovat, pořád je to předně obchodní společenství a žádná ultraBIS a superNATO. Mohu ale odpovědět na to, co v EP Zdechovský přímo udělal. Např. inicioval vznik evropského systému včasného varování Amber alert, který pomáhá při pátrání po pohřešovaných dětech. Dále dokázal protlačit změny směrnice o zbraních tak, aby se skutečně bojovalo proti černému trhu a nebyli zbytečně omezováni legální vlastníci. Také inicioval a prosadil „evropskou technickou“, kde jde o to, že při koupi auta ze zahraničí odpadne drahá byrokracie spojená s přepisováním. Ze svého postu pak pomohl už desítkám firem (z nedávné doby např. firmy Nipass a Composite Components) i jedincům (např. českému řidiči neprávem pokutovanému v Nizozemí). Má velmi významný podíl na tom, že ČR získala výjimku EIA a v příštím roce bude možné za euromiliardy dostavět několik klíčových dopravních staveb.

Autor: Jitka Fialová | pátek 19.8.2016 18:27 | karma článku: 34.76 | přečteno: 5602x

Další články blogera

Jitka Fialová

Nemít na benzín nevadí, nemít na jídlo nevadí, nemít vložky – jooo, to vadí

Za menstruační potřeby dám měsíčně zhruba 150 korun, za zálohu na elektřinu od září 5500 Kč. Z toho mi jednoduchou matematikou vychází, že Pirátům hrabe.

17.8.2022 v 17:26 | Karma článku: 45.72 | Přečteno: 9588 | Diskuse

Jitka Fialová

Češtinářka hlavně selhala jako profesionální pedagog

Souhlasím s výpovědí pro kolegyni učitelku Martinu Bednářovou z Prahy 6. Selhala v tom hlavním, učit děti přemýšlet a být v tomto nezávislý profesionál.

18.4.2022 v 15:16 | Karma článku: 43.73 | Přečteno: 12147 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Turner

Hrdý Budžes populista!

V té Neumannově básni, kterou zparodovala do názvu své knihy Irena Dousková, je dále deklarováno: “žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí”, což mi k Babišovi, hrdému na to, že je populista hájící 2,4 mil. lidí, moc nesedí.

25.3.2023 v 14:28 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 352 | Diskuse

Jana Martincová

Je opravdu známkování blbost?

Celý svůj dosavadní život se věnuji vzdělávání. Když mi na trhu chyběla kvalitní vzdělávací literatura pro posun rozvoje mého hyperaktivního syna, začala jsem vzdělávací publikace psát a vydávat sama.

25.3.2023 v 10:50 | Karma článku: 23.73 | Přečteno: 1863 | Diskuse

Jan Bartoň

Jenom Jurečkův trapas ? Pochybuji

Premiér Petr Fiala podržel ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku v úřadě, a ještě mu posvětil způsob, jakým odvolal ředitele Úřadu práce Viktora Najmona. Jurečkovo počínání odpovídá lidovecké praxi.

25.3.2023 v 9:00 | Karma článku: 42.12 | Přečteno: 3353 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (56)

Komise chce, aby se vadné zboží spíše opravovalo, než vyměňovalo. Členské státy se dohodly na urychlení dodávek munice pro Ukrajinu. Morawiecki v Heidelbergu zdůraznil nenahraditelnost národních států a odmítl federalizaci EU.

24.3.2023 v 15:30 | Karma článku: 9.91 | Přečteno: 93 | Diskuse

Martin Tuma

Cynicky o válce na Ukrajině

Válka už teď má jasného vítěze - Čínu. Vítejte ve světle reál politiky, kdy se pokusím sejmout ideové brýle zbožných přání z obou stran.

24.3.2023 v 9:48 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 535 | Diskuse
Počet článků 52 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2954

Holka ze vsi.

 

 

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...