Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Hoaxy o vlastizrádných europoslancích

12. 07. 2017 11:33:41
Jako mor se internetem šíří zaručené informace o tom, jak hned 12 europoslanců hlasovalo pro uvalení sankcí na ČR za nepřijímání migrantů. Pravda je ale úplně někde jinde.

Dne 18. 5. 2017 europoslanci hlasovali o rezoluci (= nezávazné usnesení) „making relocation happen“ týkající se dodržení dohody Evropské rady o přijmutí už prověřených migrantů s nárokem na azyl zadržovaných v Řecku a Itálii, a to pomocí kvót. Členy Evropské rady* jsou čelní představitelé členských států EU (za nás premiér Sobotka) a rozhodnutí Radou jsou natolik závazná, že už je nemůže zvrátit ani případné hlasování v Evropském parlamentu.

V oné rezoluci vyžadující dodržení dohody Evropské rady „o kvótách“ hlasovali:

Pro: Niedermayer (TOP09) a Polčák (STAN)

Zdrželi se: Pospíšil (TOP09), Štětina (TOP09)

Nepřítomní: Maštálka (oficiálně omluven, KSČM), Kohlíček (KSČM)

Všichni ostatní byli proti, kdy je ještě nutné vyzdvihnout, že například lidovečtí europoslanci navíc tzv. „rebelili“, tedy hlasovali proti oficiálnímu stanovisku frakce.

Celé hlasování dohledatelné zde:

http://www.votewatch.eu/en/term8-making-relocation-happen-motion-for-resolution-vote-resolution.html

- je nutné dát si v záložce „member state“ Czech Republik

V úvodu zmíněné hoaxy mluví o tom, že pro sankce hlasovalo hned 12 českých „europoslaneckých vlastizrádců“. Když vynechám ty zcela lživé informace hned o 10 demokraticky zvolených zástupcích, tak navíc v onom usnesení není řečeno nic o tom, že by ti dva pro hlasující europoslanci souhlasili s uvalením sankcí. V dotčeném usnesení se říká, že "...vítá oznámení Komise obsažené v její desáté zprávě o relokaci a přesídlování ze dne 2. března 2017, podle nějž v případě, že členské státy nezvýší v dohledné době počet přemístěných osob, nebude otálet s uplatněním svých pravomocí, kterými disponuje na základě Smluv; usuzuje, že to bude znamenat také zahájení řízení o nesplnění povinnosti;"

- Komise tedy říká, že pokud nebudou některé státy plnit platné dohody (a neříkám, zda jsou dobré či špatné, avšak jsou platné a byly přijaty dle platných smluv a dodatků), pak uplatní svoje pravomoci, které na ni členské státy delegovaly a Evropský parlament na základě tohoto vyjádření usuzuje, že se bude jednat o řízení o nesplnění povinnosti, čemuž se můžeme bránit soudní cestou u Evropského soudu.

Předsvatební smlouva aneb řízení o nesplnění povinnosti

Celé to řízení o nesplnění povinnosti bych přirovnala k předsvatební smlouvě, kdy se ženich zaváže nevěstu si vzít a počítá s případnými sankcemi za nedodržení. Jistě, může couvnout, ale v tomto případě není až tak jednoduché říct, že „rodina nevěsty“ absolutně nemá právo ty sankce požadovat. Může se nám sebevíc zdát za hranou chtít potrestat za nekonání svatby, ale ta smlouva je podepsaná, ženich to věděl a musel s tím počítat. Podobné je to právě s těmi závazně odsouhlasenými kvótami.

Jedním z hlavních úkolů Evropské komise pak je vymáhat akty EU (společně se Soudním dvorem). „Komise jako "strážkyně smluv" prosazuje evropské právo a dohlíží na jeho dodržování, tzn. že je zodpovědná za zajištění řádného uplatňování aktů EU ve všech členských zemích. Pokud zjistí, že některá členská země neuplatňuje právní předpis EU, zahájí tzv. řízení pro porušení práva, kdy nejprve zašle oficiální dopis dané vládě s odůvodněním svého stanoviska a stanovením lhůty na vysvětlení.

Jestliže stát včas nepodá uspokojivé vysvětlení ani nezjedná nápravu, zašle Komise další dopis, v němž stanoví lhůtu, do kdy je třeba situaci napravit. Pokud ani tentokrát členský stát požadavky nesplní, je věc postoupena Soudnímu dvoru, který může svým rozsudkem uložit finanční sankce.“

Celé toto řízení má tedy mnoho fází (kdo by si to chtěl nastudovat podrobněji, odkaz v čj zde) a tvrdit, že ti DVA europoslanci přímo hlasovali pro uvalení sankcí na ČR, je absolutní nesmysl, protože případné sankce dává až ten Evropský soudní dvůr.

Podobných řízení už proběhlo mnoho, a to jak přímo proti členským státům (aktuálně se třeba stále řeší plánované zavedení mýtného v Německu), tak proti dalším subjektům, což jde, pokud jsou v přímém rozporu s cíli a hodnotami EU. Nejznámější jsou asi sankce proti Rusku vzhledem k jejich činnostem destabilizujícím Ukrajinu. Přehled současných dokonaných sankčních opatření EU je dostupný i na webu našeho ministerstva financí.

Ověřujte informace

Vím, že někdy nejde „jedním kliknutím“ ověřit fakta, ale třeba v případě hlasování rozhodně je, kde se zeptat. Případně jde nešířit informace bez uvedení zdroje a potvrzujícího odkazu. Tato křivá obvinění mají velmi nepříjemné důsledky - pro všechny.

- autorka je tiskovou mluvčí europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL)

* Evropskou radu neplést s Radou Evropy, to je mezinárodní organizace spojující 47 zemí Evropy zahrnující šest pozorovatelských zemí: Vatikán, Kanadu, USA, Mexiko, Japonsko a Izrael

Autor: Jitka Fialová | středa 12.7.2017 11:33 | karma článku: 29.28 | přečteno: 6044x

Další články blogera

Jitka Fialová

Aktuální zprávy z Norska – 2 zachráněné děti a nespočet dalších v ohrožení

Kdo sleduje dění v Norsku ohledně barnevernetu, musí si připadat jak na pěší túře mezi fjordy - v zimě, kdy je světlo vzácnost. Podobné bude i mé aktuální zpravodajství.

7.11.2016 v 11:07 | Karma článku: 28.43 | Přečteno: 1387 | Diskuse

Jitka Fialová

Konec stáčených kilometrů v Čechách?

Dělá ČR něco proti podvodům se stáčenými kilometry? Řeší se tato problematika na úrovni EU? ANO a velmi intenzivně.

18.10.2016 v 11:31 | Karma článku: 15.07 | Přečteno: 568 | Diskuse

Jitka Fialová

Jak Babiš neumí prohrávat

O senátory se bojovalo v 27 obvodech, do 2. kola postoupilo 14 kandidátů za ANO, vyhráli ale pouze 3 - jaká je reakce Babiše? Zrušme senát! A to ještě den předtím říkal, jak moc je důležitý. Prostě mistr světa ve změnách názoru.

17.10.2016 v 14:52 | Karma článku: 27.30 | Přečteno: 847 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Radomír Dolanský

Prolezli tak, tak, ale štěkají nejvíc

Kalouskův učeň svými záštiplnými bláboly překonal samotného Mistra keců. Praha a „cizinci“ se vyznamenali záchranou fialového moru. Nicky nedokáží pochopit, co je to vůle voličů. Z jejich vyjádření bylo cítit, že volič = tupec.

22.10.2017 v 9:24 | Karma článku: 19.05 | Přečteno: 160 | Diskuse

Jan Rýznar

Tyto volby nebyly o p. Babišovi. Bylo to zúčtování se všemi, kdo mu vůbec neměli dát šanci

Jsem vyloženě potěšen výsledky právě skončených voleb - aniž bych je byl schopen v této nádheře očekávat. Až na Babiše se totiž klepou všichni kdo nám vládli v předchozím volebním období. Všichni včetně prezidenta Zemana.

22.10.2017 v 9:23 | Karma článku: 8.65 | Přečteno: 125 | Diskuse

Renata Pospiechová

Hlas lidu

Tak to máme za sebou. Ale také před sebou. Lidé zvolili. A člověk zírá. Co najít optimistického? Co najít optimistického?

22.10.2017 v 9:19 | Karma článku: 5.63 | Přečteno: 85 | Diskuse

Jan Bartoň

Volby: Nikdo vítězi voleb neblahopřál

Zažil jsem už od roku 1990 mnoho svobodných voleb. Letošní výsledek je v mnoha směrech „revoluční“. Poražení vítězi voleb nedokázali - pokud jsem si všiml správně - ani poblahopřát, tak moc jim Andrej Babiš leží v žaludku.

22.10.2017 v 9:01 | Karma článku: 14.97 | Přečteno: 434 | Diskuse

Pavel Kamas

Jak dopadnou volby v roce 2025? Zcela pozitivně.

Skončily volby a většina národa je plná emocí, ať z úspěchu jejich strany nebo naopak. Předvolební černé scénáře pomalu utichají a já jsem z výsledku nadšen. Jako když jdu k zubaři. Zub bolí a čeká mě vrtačka.

22.10.2017 v 8:59 | Karma článku: 4.96 | Přečteno: 121 | Diskuse
Počet článků 50 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2475

Problémy neexistují.

Existují pouze příležitosti.

Nemá-li tato příležitost řešení, nazývejme ji výzvou.

 

 Najdete na iDNES.cz

mobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.