Neděle 26. března 2023, svátek má Emanuel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 26. března 2023 Emanuel

Hoaxy o vlastizrádných europoslancích

12. 07. 2017 11:33:41
Jako mor se internetem šíří zaručené informace o tom, jak hned 12 europoslanců hlasovalo pro uvalení sankcí na ČR za nepřijímání migrantů. Pravda je ale úplně někde jinde.

Dne 18. 5. 2017 europoslanci hlasovali o rezoluci (= nezávazné usnesení) „making relocation happen“ týkající se dodržení dohody Evropské rady o přijmutí už prověřených migrantů s nárokem na azyl zadržovaných v Řecku a Itálii, a to pomocí kvót. Členy Evropské rady* jsou čelní představitelé členských států EU (za nás premiér Sobotka) a rozhodnutí Radou jsou natolik závazná, že už je nemůže zvrátit ani případné hlasování v Evropském parlamentu.

V oné rezoluci vyžadující dodržení dohody Evropské rady „o kvótách“ hlasovali:

Pro: Niedermayer (TOP09) a Polčák (STAN)

Zdrželi se: Pospíšil (TOP09), Štětina (TOP09)

Nepřítomní: Maštálka (oficiálně omluven, KSČM), Kohlíček (KSČM)

Všichni ostatní byli proti, kdy je ještě nutné vyzdvihnout, že například lidovečtí europoslanci navíc tzv. „rebelili“, tedy hlasovali proti oficiálnímu stanovisku frakce.

Celé hlasování dohledatelné zde:

http://www.votewatch.eu/en/term8-making-relocation-happen-motion-for-resolution-vote-resolution.html

- je nutné dát si v záložce „member state“ Czech Republik

V úvodu zmíněné hoaxy mluví o tom, že pro sankce hlasovalo hned 12 českých „europoslaneckých vlastizrádců“. Když vynechám ty zcela lživé informace hned o 10 demokraticky zvolených zástupcích, tak navíc v onom usnesení není řečeno nic o tom, že by ti dva pro hlasující europoslanci souhlasili s uvalením sankcí. V dotčeném usnesení se říká, že "...vítá oznámení Komise obsažené v její desáté zprávě o relokaci a přesídlování ze dne 2. března 2017, podle nějž v případě, že členské státy nezvýší v dohledné době počet přemístěných osob, nebude otálet s uplatněním svých pravomocí, kterými disponuje na základě Smluv; usuzuje, že to bude znamenat také zahájení řízení o nesplnění povinnosti;"

- Komise tedy říká, že pokud nebudou některé státy plnit platné dohody (a neříkám, zda jsou dobré či špatné, avšak jsou platné a byly přijaty dle platných smluv a dodatků), pak uplatní svoje pravomoci, které na ni členské státy delegovaly a Evropský parlament na základě tohoto vyjádření usuzuje, že se bude jednat o řízení o nesplnění povinnosti, čemuž se můžeme bránit soudní cestou u Evropského soudu.

Předsvatební smlouva aneb řízení o nesplnění povinnosti

Celé to řízení o nesplnění povinnosti bych přirovnala k předsvatební smlouvě, kdy se ženich zaváže nevěstu si vzít a počítá s případnými sankcemi za nedodržení. Jistě, může couvnout, ale v tomto případě není až tak jednoduché říct, že „rodina nevěsty“ absolutně nemá právo ty sankce požadovat. Může se nám sebevíc zdát za hranou chtít potrestat za nekonání svatby, ale ta smlouva je podepsaná, ženich to věděl a musel s tím počítat. Podobné je to právě s těmi závazně odsouhlasenými kvótami.

Jedním z hlavních úkolů Evropské komise pak je vymáhat akty EU (společně se Soudním dvorem). „Komise jako "strážkyně smluv" prosazuje evropské právo a dohlíží na jeho dodržování, tzn. že je zodpovědná za zajištění řádného uplatňování aktů EU ve všech členských zemích. Pokud zjistí, že některá členská země neuplatňuje právní předpis EU, zahájí tzv. řízení pro porušení práva, kdy nejprve zašle oficiální dopis dané vládě s odůvodněním svého stanoviska a stanovením lhůty na vysvětlení.

Jestliže stát včas nepodá uspokojivé vysvětlení ani nezjedná nápravu, zašle Komise další dopis, v němž stanoví lhůtu, do kdy je třeba situaci napravit. Pokud ani tentokrát členský stát požadavky nesplní, je věc postoupena Soudnímu dvoru, který může svým rozsudkem uložit finanční sankce.“

Celé toto řízení má tedy mnoho fází (kdo by si to chtěl nastudovat podrobněji, odkaz v čj zde) a tvrdit, že ti DVA europoslanci přímo hlasovali pro uvalení sankcí na ČR, je absolutní nesmysl, protože případné sankce dává až ten Evropský soudní dvůr.

Podobných řízení už proběhlo mnoho, a to jak přímo proti členským státům (aktuálně se třeba stále řeší plánované zavedení mýtného v Německu), tak proti dalším subjektům, což jde, pokud jsou v přímém rozporu s cíli a hodnotami EU. Nejznámější jsou asi sankce proti Rusku vzhledem k jejich činnostem destabilizujícím Ukrajinu. Přehled současných dokonaných sankčních opatření EU je dostupný i na webu našeho ministerstva financí.

Ověřujte informace

Vím, že někdy nejde „jedním kliknutím“ ověřit fakta, ale třeba v případě hlasování rozhodně je, kde se zeptat. Případně jde nešířit informace bez uvedení zdroje a potvrzujícího odkazu. Tato křivá obvinění mají velmi nepříjemné důsledky - pro všechny.

- autorka je tiskovou mluvčí europoslance Tomáše Zdechovského (KDU-ČSL)

* Evropskou radu neplést s Radou Evropy, to je mezinárodní organizace spojující 47 zemí Evropy zahrnující šest pozorovatelských zemí: Vatikán, Kanadu, USA, Mexiko, Japonsko a Izrael

Autor: Jitka Fialová | středa 12.7.2017 11:33 | karma článku: 31.42 | přečteno: 7410x

Další články blogera

Jitka Fialová

Nemít na benzín nevadí, nemít na jídlo nevadí, nemít vložky – jooo, to vadí

Za menstruační potřeby dám měsíčně zhruba 150 korun, za zálohu na elektřinu od září 5500 Kč. Z toho mi jednoduchou matematikou vychází, že Pirátům hrabe.

17.8.2022 v 17:26 | Karma článku: 45.72 | Přečteno: 9588 | Diskuse

Jitka Fialová

Češtinářka hlavně selhala jako profesionální pedagog

Souhlasím s výpovědí pro kolegyni učitelku Martinu Bednářovou z Prahy 6. Selhala v tom hlavním, učit děti přemýšlet a být v tomto nezávislý profesionál.

18.4.2022 v 15:16 | Karma článku: 43.73 | Přečteno: 12147 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jiří Turner

Hrdý Budžes populista!

V té Neumannově básni, kterou zparodovala do názvu své knihy Irena Dousková, je dále deklarováno: “žes neposkvrnil ústa ani hruď falešnou řečí”, což mi k Babišovi, hrdému na to, že je populista hájící 2,4 mil. lidí, moc nesedí.

25.3.2023 v 14:28 | Karma článku: 17.64 | Přečteno: 351 | Diskuse

Jana Martincová

Je opravdu známkování blbost?

Celý svůj dosavadní život se věnuji vzdělávání. Když mi na trhu chyběla kvalitní vzdělávací literatura pro posun rozvoje mého hyperaktivního syna, začala jsem vzdělávací publikace psát a vydávat sama.

25.3.2023 v 10:50 | Karma článku: 23.73 | Přečteno: 1837 | Diskuse

Jan Bartoň

Jenom Jurečkův trapas ? Pochybuji

Premiér Petr Fiala podržel ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečku v úřadě, a ještě mu posvětil způsob, jakým odvolal ředitele Úřadu práce Viktora Najmona. Jurečkovo počínání odpovídá lidovecké praxi.

25.3.2023 v 9:00 | Karma článku: 42.10 | Přečteno: 3329 | Diskuse

Tomáš Břicháček

Tento týden v EU (56)

Komise chce, aby se vadné zboží spíše opravovalo, než vyměňovalo. Členské státy se dohodly na urychlení dodávek munice pro Ukrajinu. Morawiecki v Heidelbergu zdůraznil nenahraditelnost národních států a odmítl federalizaci EU.

24.3.2023 v 15:30 | Karma článku: 9.91 | Přečteno: 93 | Diskuse

Martin Tuma

Cynicky o válce na Ukrajině

Válka už teď má jasného vítěze - Čínu. Vítejte ve světle reál politiky, kdy se pokusím sejmout ideové brýle zbožných přání z obou stran.

24.3.2023 v 9:48 | Karma článku: 17.96 | Přečteno: 535 | Diskuse
Počet článků 52 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 2954

Holka ze vsi.

 

 

Nervozita roste. Padající Deutsche Bank stáhla dolů korunu i pražskou burzu

Od záchrany problémové švýcarské banky Credit Suisse ještě neuplynul ani týden a investoři opouštějí další potenciální...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Herečka Jenovéfa Boková porodila, z Witowské je nevlastní babička

Jenovéfa Boková a její partner Adam Kolář v pátek odpoledne potvrdili, že herečka a hudebnice už porodila a šťastní...

Tom Cruise se dcerou Suri pyšnil. Už ho neviděla deset let, míří na vysokou

Tom Cruise se od roku 2006 do roku 2013 rád ukazoval na veřejnosti s dcerou Suri v náručí. Před deseti lety však ze...